”Second-hand-plattformar rättfärdigar ohållbart shoppingbeteende”

Carl Dalhammar, docent vid Lunds universitet.

På senare år har plattformar för second-hand-försäljning av modekläder vuxit upp som svampar i jorden. Men nu menar allt fler att de bara ett sätt för modejättarna att upprätthålla sin ohållbara affärsmodell, samtidigt som konsumenterna kan fortsätta med sitt ohållbara shoppingbeteende.

En av de shoppingplattformar för andrahandsförsäljning som fått lite extra uppmärksamhet under våren är Sellphy. Detta sedan det i en krönika i Dagens Nyheter uppmärksammats att Tradera numera drunknar i Sellpy-annonser för billiga fast fashion-plagg. Det handlar alltså inte om begagnade plagg, utan om helt nya sådana som säljs under förespegling av att vara second-hand.

Bland dem som avslöjats med att sälja ut nya fast-fashion-plagg på Sellphy hör plattformens största ägare, H&M.

Sellphy är heller inte den enda plattformen – på senare år har det dykt upp mängder med initiativ för att erbjuda andrahandsplagg.

Carl Dalhammar, docent vid Lunds universitet, har bilden klar för sig. Han menar att de nya second-hand-plattformarna är ett sätt att fortsätta med fast-fashion-försäljningen. På plattformarna kan modejättarna sälja sådant de annars inte blir av med.

Rättfärdigar ohållbar affärsmodell

Det är bara ett nytt sätt att rättfärdiga en ohållbar affärsmodell. Detta samtidigt som kunderna under förevändningen att de köper second-hand kan fortsätta med sitt ohållbara shopping-beteende, anser han.

Ett bevis för det menar Carl Dalhammar är att trots att andrahandsmarknaden växer, så ökar även nyproduktionen.

– Det gäller ju att det som köps här ersätter något annat. Annars byter vi ett ohållbart beteende mot ett annat.

Carl Dalhammar anser att second-hand-plattformarna bara är ett sätt att försöka komma runt problemet med överkonsumtionen av kläder. Detta när det enda seriösa alternativet är att minska produktionen och erbjuda plagg med längre hållbarhet.

– Vi måste angripa nivåerna på konsumtion, säger han. Vi diskuterar runt det, men det är detta vi måste åt. Det är inte plattformarna i sig som är problemet utan fast fashion i sig. Saker är för billiga att producera, och de kostar för lite. Ingen behöver 15 kilo kläder om året.

Cradlenet

H&M säljer nya kläder på Sellpy

Fler nyheter