Hur ska områden med för låg kapacitet i elnätet kunna erbjuda snabbladdning av elbilar? Svaret på den frågan hoppas Vattenfall få sedan man nu startat ett utvecklingsprojekt vid Riksgränsen.
I projektet ska Vattenfall testa flexibla anslutningar för snabbladdning av elbilar. Detta på en plats där elnätet inte har tillgänglig kapacitet att bibehålla spänningsnivån. Kort sagt – på en plats där en anslutning av nya fordonsladdare skulle påverka elkvaliteten för andra kunder i det lokala nätet.
– Vi har nu installerat en flexibel laddstation på 224 kW vid Riksgränsen, säger Niklas Sjöberg, projektledare och affärsstrateg på Vattenfall Eldistribution. Flexibel betyder i det här fallet att när det är stora effektuttag i området går det inte att snabbladda bilen just då.
FlexConnect – som systemet heter –gör det möjligt att ansluta laddstationen till elnätet, kontrollera effektuttaget och optimera användandet av befintligt elnät. Rent tekniskt består lösningen av en plattform som kommunicerar med laddoperatörens styrsystem och som sedan ger tillgång till nätet utifrån nätets förutsättningar just då. Majoriteten av tiden kan snabbladdaren användas fullt ut, men vid stora effektuttag i området styrs snabbladdaren ned så att andra elnätskunder inte påverkas.
Om projektet slår väl ut tror Niklas Sjöberg att det kan komma att bidra till utveckling av systemstöd för andra flexibla anslutningar till elnätet.


