Det gör en stad mer barnvänlig

HSB har låtit undersöka vad som gör en stad mer barnvänlig.

På uppdrag av HSB har Spacescape genomfört en större enkätundersökning i Stockholm och kombinerat det med analys av geografisk information (GIS) för att ta reda på vad som gör svenska tätorter barnvänliga.

Enkätundersökningen gav en särskilt intressant insikt: att det inte är några stora skillnader i upplevd barnvänlighet mellan småhusområden och flerbostadsområden. Flera miljonprogram får också höga betyg.

Det som enligt rapporten kan göras för att öka barnvänligheten i befintliga stadsdelar är att minska biltrafiken, sänka hastigheten och skapa fler parker och lekplatser, förtäta småhusområden med stora lägenheter samt öka tryggheten i miljonprogramsområden.

I nya stadsdelar ges bland annat råden att bygga en mångfald av bostadstyper, placera parker och lekplatser inom 200 meters gångavstånd och att prioritera trygg och trafiksäker gång- och cykeltrafik.

Rapporten redovisar även forskning på området som visar att den medeltäta staden med hus på 3 – 6 våningar där det finns rikligt med grönområden och biltrafiken är begränsad är allra bäst ur barnens perspektiv. I en sådan bebyggelse med hög barntäthet finns det många potentiella lekkamrater och barnen har en stor rörelsefrihet.

Läs rapporten: Barnvänliga stadsdelar

Fler nyheter