Traditionsenligt berättar Jordens Vänner om årets finalister till Svenska Greenwashpriset under Almedalsveckan. I år konkurrerar SEB, Skistar och kampanjen Svenska gruvan om ett av Sveriges minst åtråvärda priser.
Syftet med priset är enligt Jordens Vänner att synliggöra verksamheter som marknadsför sig som grönare och mer hållbara än de egentligen är och samtidigt skapa debatt om vad omställningen faktiskt kräver.
– Vi har delat ut greenwashpriset i sexton år och önskar att det inte hade behövts längre. Men samtidigt som klimat- och miljökrisen fördjupas fortsätter de största företagen att lägga enorma resurser på att framställa sina verksamheter som grönare än de faktiskt är. Det skapar det en falsk bild av vad omställningen kräver och lurar oss att tro att det görs tillräckligt, säger Karmapriya Muschött och Jonathan Jansson Åkerberg, ordförande för Jordens Vänner.
Detta är årets tre finalister
Den svenska storbanken SEB nomineras därför att banken samtidigt som den hävdar att den är “en del av lösningen” mellan 2022-2024 lånade ut 30 miljarder kronor till fossilbolag. SEB öppnade under 2025 som första svenska bank även upp för att finansiera kärnvapentillverkning och under året avslöjades det att bankens så kallade ”gröna fonder” hade investerats i de ökända “dödsgruvorna” i Kongo.
Skistar visar i sin marknadsföring upp AI-styrd snöproduktion och en eldriven pistmaskinsflotta. Samtidigt uppmanar man sina gäster att ta flyget till fjällen och var nyligen med och öppnade en flygplats.
Med initiativet Svenska Gruvan, som organiseras av branschorganisationen Svemin, vill branschen ”visa hur djupt gruvan är förankrad i vårt samhälle, och i oss själva”. I kampanjen ingår storsatsningar som “the Ring of Life” och TV-serien “Gruvan”. I verkligheten, skriver Jordens Vänner, sker gruvbrytning ”på bekostnad av verkligt mänskliga behov, som tillgång till rent vatten, ett levande landskap, samt en möjlighet att leva och behålla sin kultur och historia.”


